SATRANÇ YAPAY ZEKA PARADOKSU- 2

Aşağıda gördüğünüz link, daha önce bu paradoks ile ilgili yazdığım bir yazı ve yeni yazıyı okumaya başlamadan önce, eski yazıma göz gezdirmenizde büyük fayda var.

https://www.linkedin.com/pulse/satran%C3%A7-yapay-zeka-paradoksu-orkun-teke

Şimdi gelelim “Chapter- 2 Part- 2 Bölüm-2” ne koyarsanız koyun adını.

Satranç oyunun hikayesini kısaca anlatalım;

Alim ve Zalimin karşılaşmasıdır Satranç. Zalim Alimden Barışçıl bir yol bulmasını ister ve Alim “Dilediğiniz gibi savaın diye size bir oyun getirdim” diyor.

Ardından Piyonlar- Asker, Fil ve At- Filli ve Atlı Orduları, Kale- Normal Kaleyi ve Şah Vezir’ de kendilerini temsil etmiş. Çaturanga denen bu oyun çok sevilmiş Zalim Kral tarafından.

“Dile benden ne dilersen” diyen Zalim Krala, Alim şu cevabı vermiş “1. Kare için 1 Buğday, 2. Kare için onun iki katı şeklinde buğday isterim demiş”

32. Kareye geldiğinizde 2^32 buğday tanesi eder. 2^63 buğday için 64. kareye geldiğinizde yaklaşık 18 Kentilyon (Trilyonun üst versiyonu).

Neyse; gelelim tekrar konumuza.

Bugüne kadar yapılan maçlar içinde en ilgi çekici maçlardan biri “Napolyoon ve Türk” ün maçı. Türk; bir Macar tarafından yapılan otomot bir makine. Makine dünyada liderler ve usta oyuncuların çoğunu yenmiş. Fakat daha sonra ortaya çıkan durum şu; makinenin içerisinde bir kişi var ve kişi makineyi yönlendiriyor.

Asıl olay da burada başlıyor. Gasparov Deep Blue ile olan maçında, bir hamle ile ilgili olarak, insanlar tarafından bilgisayara müdahale edildiğini ve ilgili hamlede bilgisayarın “Piyonu Yutma” eğilimi göstermesi gerektiğini söylemiş ve dünya satranç kamuoyu tarafından da destek görmüştür. 2. Maç teklifini ise IBM reddetmiş ve Deep Blue projesi rafa kaldırılmıştır.

İlk yazıda “Yapay Zeka” ile alakalı olarak “İNSAN” faktörünü ortaya atmıştım ve çözümün bu faktör üzerinden düşünülmesi gerekliliği vardır.

Bu büyük paradoksu ortaya atarken aslında, problemi tanımlama ve çözüme ulaşma yolunda neler yapılabilir? sorusunu tartışmak ve düşünmek asıl amacım.

Yapay Zeka’ nın Sınırları sadece İnsanların Hayal Gücü ile mi sınırlı yoksa daha mı fazlası?

Bu konuyu ara ara irdelemeye devam edeceğiz!

Saygılar,

Sevgiler,

Orkun TEKE

E-Posta: orkunteke@gmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s