ÖMÜR BOYU ÖĞRENCİ OLMAK

Merhaba,

Haftanın ilk günü, güzel bir konu ve güzel olacağını umduğum bir yazı ile sizleri selamlıyorum.

Bilindiği üzere, insan sürekli deneyimleyen ve kendini geliştirmeye yatkın olan bir varlıktır fakat her insan maalesef bu mucize özellikten faydalanamaz ve hayatın belli noktalarını kaçırarak bu dünyadan göçer gider.

Ama bazı insanlar da vardır ki; bir mucize olarak bize bahşedilen bu özelliğin farkına varır ve kendini sürekli geliştirerek, katma değer ve farkındalık yaratır.

Hadi gelin biz önce ilk paragrafta bahsedilen düz adamların penceresinden hayata bakalım.

Eğitim sisteminin ezberci gidişatında kendilerini yetiştirmiş, öğrenmekten değilde ezberden ibaret bir profil çizmiş kişileriz. Yeteri kadarını biliriz ve fazlasına gerek duymayız Çünkü hayatımızı bu idare edecek kadar ezber bilgi ile idame ettirebilmekteyiz. Yeni bir şey öğrenmek başımıza bela açmak gibi bir şey, işin bir diğer tarafı da, neyi nasıl öğreneceğimizi de bilmiyoruz. Araştırmak, okumak bizim lügatımızda yok. Çünkü gerek yok. Her şeyi eleştiriyoruz ama çözüm önerisi sunmuyoruz. Biz de bu işin nasıl çözüleceğini bilmiyoruz ama eleştiri bizim işimiz. Her zaman biz haklıyız, iş hayatında düzenimizin bozulmaması için her türlü davranışı sergileriz (Yalakalık, Yalan vs.). Biz sadece anlamaya çalışıyoruz, merak hak getire.Anlamadığımız şeyleri de kabullenip süreç içerisine bırakıyoruz. Biz hiç bir şey okumayız, okuyan adama da tuhaf bakarız.

Şimdi diğer grubun gözünden bakalım.

Ezberci sistem içerisinde geliştik ama bu sistemin bizi hayata hazırlamadığını gördük. Belli bilgileri alamadığımızı, bunun için okumamız ve araştırmamız gerektiğini öğrendik. İşin en güzel tarafı, bu yolla kendi kendimize öğrenmeyi öğrendik. Belli iş süreçlerine olduğundan farklı bakmaktayız, farklı iyileştirme yöntemlerini düşünüp, uygun olanı uygulamaya geçirme niyetindeyiz. Bilginin bir derya olduğunu ve her zaman öğrenilecek bir şeylerin olduğunun farkındayız, bu yüzden “Ömür Boyu Öğrenci Kalmayı” tercih edenlerdeniz. Beynimiz sürekli aktif, sürekli söyleyecek bir sözümüz ve fikrimiz var. Boşa eleştiriyi değil, yapıcı eleştiriyi savunanlardanız. Haklı olmadığımız zamanları iyi biliyoruz “EGO” ile değil “Mantık ve Akıl” çerçevesinde ikili ilişkilerimizi yönetiyoruz. Bizler, anlamanın başka şey, meraklı olmak, açık olmanın farklı şey olduğunun bilincindeyiz ve merakımızı hiç bir zaman öldürmüyoruz. Sadece kendi alanımızda değil farklı ilgi alanlarında da kendimizi geliştirmek bizim için mutluluk verici bir şey.

Hangisi olmak isterdiniz?

Bu soruya cevap verip, gereklilikleri yerine getirdiğiniz zaman yazılacak çok bir şey kalmamış geriye demektir.

Herkese güzel günler.

Ömür boyu öğrenci kalabilmek dileğiyle.

Saygılar.

Sevgiler.

Orkun TEKE

Jeofiz(İK)çi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s